Nginx 413 Request Entity Too Large Hatası

Teknoloji.org’un tasarımını ele almak için MAMP aracılığı ile localhost üzerine WordPress kurulumu gerçekleştirdim. Yaklaşık beş megabyte büyüklüğündeki dosyayı sistemde içe aktarmaya çalışırken Nginx’in güzeller güzeli hatası ile karşılaştım. Keşke tüm hataların çözümü bu kadar kolay olsa.

Maksimum HTTP Request boyutu

Genelde sunucular kullanıcıların yüksek boyutta dosya yüklemesini engellemek adına bu tarz kısıtlamalar yapabiliyor. Benim tercih ettiğim web sunucusu nginx olduğu için, öncelikle nginx.conf isimli yapılandırma dosyasını açmam gerekti. İlgili dosyaya MAMP>conf>nginx yolu ile veya aşağıdaki kod ile terminalden ulaşabilirsiniz.

nano /Applications/MAMP/conf/nginx/nginx.conf

Varsayılan ayarı 1M yani bir megabyte olan client_max_body_size değerini, yapılandırma dosyasındaki server direktifi içerisinde değiştirmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda yapılandırma dosyası içerisinde bu değer yer almıyor. Aşağıda belirttiğim şekilde değeri tanımlayabiliriz.

server {client_max_body_size 10M;}

Örnek olması için 10M olarak tanımladığım 10 megabyte’lık değer damak tadına göre değiştirilebilir. Eğer değeri 0 yaparsanız tüm limiti ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Dosyayı kaydedip, sunucunuzu yeniden başlattıktan sonra sorununuz çözülmüş olacaktır.