Gereksiz Diyaloglardan Kaçının

Güzel şeyler yapmaya çalışırken karşınıza çıkabilecek negatif insan sayısı inanılmayacak kadar çok. Sanki bir kesim pusuda bekliyormuş gibi. “Ulan bir işe kalkışsa da konuşmaya başlasak” diye.

Özellikle inandığınız bir şeylerin peşinden koşuyorsanız -bu, yemek yapmayı öğrenmek olabilir, aktif spor yapmak olabilir, kendinizi bir konuda geliştirmek olabilir ve listeyi daha da uzatabilirim.- değerli vaktinizi sadece bu işe adamanızı tavsiye ederim.

Günlük hayat bize vakit kaybettirmek için binlerce tuzakla dolu. Bu tuzakların en başarılı olanı da sosyal medya ve yorum ustaları.

Apple ve Samsung savaşlarına yıllarını harcayanlar mı dersin, PlayStation ve Xbox savaşlarına destanlar yazanlar mı.

Benim canımı sıkan hadise; geçenlerde oluşturduğumuz bir içerik sonrası, aldığımız olumsuz geri bildirimin üzerine gitmekle başladı. Geri bildirimi yapan kişinin uslubunu her ne kadar beğenmesem de, oldukça kibar bir şekilde memnuniyetsizliğinin sebebini öğrenmek istedim.

Kendisinden gelen cevap, geri bildiriminden daha da vahimdi. Hem konuyu hatalı bir şekilde yorumluyordu, hem ahkam kesiyordu, hem de yazışma şekli oldukça rahatsız ediciydi.

Arkadaşın ilk geri bildirimini okumak için yaklaşık 1 dakika harcamıştım. Ne söylediğini anlamaya çalışmam ise yaklaşık 20 dakikamı almıştı. Sonrasında konuyu kendi başıma anlayamadığım için kendisine mail yazarken de yaklaşık 5 dakika kaybettim. Cevap olarak gelen maili okumam, sinirlenmem, “ulan ben şimdi buna cevap versem mi?” diye düşünmem falan da yaklaşık 10 dakika sürdü.

Sonradan düşündüm, bu yolda karşımıza devamlı böyle insanlar çıkıyor, çıkacak. Bu arkadaş bana yaklaşık 36 dakika kaybettirdi ve buna ben izin verdim. Durmasaydım konu muhtelemen bana 2 saat daha kaybettirecekti.

Zararın neresinden dönülse kardır tabii. Bundan sonra gerçekten gereksiz diyaloglardan kaçınmaya çalışacağım. Daha en başında bu mesajın uslubundan konuyu uzatmamam gerektiğini anlasaydım çok iyi olacaktı. Neyse, umarım yeni kararımda başarılı olurum.

Son olarak, Apple her türlü Samsung’u döver!